Archtrip 2012

Archtrip 2012 sa začal v utorok 2. októbra 2012. Niekoľko minút po polnoci autobus obsadený do posledného miesta vyštartoval na atraktívnu cestu s podporou Márie Horváthovej a jej cestovnej agentúry, ktorá zorganizovala už nejeden takýto architektonický výlet. Účastníci zájazdu sa ráno „čerstvo oddýchnutí“, ale hlavne plní elánu prebrali v Innsbrucku v Rakúsku. Nad hlavami sa nám sťahovali dažďové mračná. Napriek tomu sme nemohli odolať prechádzke k radnici od Perraulta, okolo Chipperfieldovho nákupného centra Kaufhaus Tyrol a napokon k lanovke na Hungerberg. Sledovali sme fantastické amorfné tvary stanice Hungerburgbahn, pripomínajúce topiace sa ľadovce v podaní Zahy Hadidovej.

Cesta smerovala ďalej do Lichtenštajnska, priamo do Vaduzu, hlavného mesta najbohatšej po nemecky hovoriacej krajiny. Neklamným znakom tohto statusu boli aj spokojné tváre obyvateľov a drahé značky ich áut. Oveľa fascinujúcejšie však bolo Kunstmuseum Morgera a Degela. Nad hlavami pozorovateľov sa týči ako veľká čierna skulptúra. Nemenej zaujímavá bola aj komentovaná obhliadka národného parlamentu od Göritza, ktorá sa pýši ocenením Brick award 1994. Deň sa skončil pohárom vínka pri Olgiatiho auditóriu v Landquarte.

Presunuli sme sa do Švajčiarska, nasledujúci deň bol na programe Zürich. Nevynechali sme novú Kunsthalle a Maag Areal od dvojice architektov Gigona a Guyera, Kerezov apartmánový dom ani jeho neuveriteľnú experimentálnu školu v Leutenbachu. Ďalší deň sme sa v Bazileji venovali architektúre Herzoga a De Meurona a stavbám, ako sú Schaulager a Actelion. Odskočili sme si aj do Nemecka do mesta Weil am Rein do kampusu spoločnosti Vitra. Vlado Zelenák nám vybavil študentský vstup zadarmo. Wow! Ďakujeme! Napokon sme sa vydali na cestu domov cez Stuttgart. Navštívili sme Múzeum Porsche a Mercedes-Benz, raj pre milovníkov áut. Posledný deň sme strávili v Mníchove, niektorí obdivovaním architektúry, iní oddychom na Oktoberfeste.

Projekt na Katedre architektúry realizovali aj doktorandi, ktorí sú členovia oz archzone.

Linky:

  • Online bulletin fotografii stavieb z Archtripu 2012:  • Média alebo písali o nás:
    Fotogaléria:
    Fotografie z vernisáže: Dominika Belánska